Critics' Choice Awards 2011: The Winners!


Sezonul premiilor pentru cinematografie a debutat ieri, la Hollywood Palladium din Los Angeles. Marii castigatori ai serii au fost: The Social Network, Inception, Colin Firth, Natalie Portman, Christian Bale, Melissa Leo si Hailee Steinfeld. Din pacate, filmul 127 Hours a castigat un singur premiu, pentru Best Song! Dar iata mai jos lista completa a castigatorilor si o galerie foto de la eveniment...



Neasteptat, dar adevarat:))) The Social Network a fost ales Best Picture, iar Inception - Best Action Movie. In rest, surprizele nu au fost tocmai mari...

Iata mai jos Critics' Choice Awards 2011: The Winners!

BEST PICTURE
Inception
The King’s Speech
Toy Story 3
Winter’s Bone

BEST ACTOR
Robert Duvall – “Get Low”
Jesse Eisenberg – “The Social Network”
WINNER: Colin Firth – “The King’s Speech”
James Franco – “127 Hours”
Ryan Gosling – “Blue Valentine”

BEST ACTRESS
Annette Bening – “The Kids Are All Right”
Nicole Kidman – “Rabbit Hole”
Jennifer Lawrence – “Winter’s Bone”
Noomi Rapace – “The Girl With the Dragon Tattoo”
Michelle Williams – “Blue Valentine”

BEST SUPPORTING ACTOR
WINNER: Christian Bale – “The Fighter”
Andrew Garfield – “The Social Network”
Jeremy Renner – “The Town”
Sam Rockwell – “Conviction”
Mark Ruffalo – “The Kids Are All Right”
Geoffrey Rush – “The King’s Speech”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Amy Adams – “The Fighter”
Helena Bonham Carter – “The King’s Speech”
Mila Kunis – “Black Swan”
WINNER: Melissa Leo – “The Fighter”
Hailee Steinfeld – “True Grit”
Jacki Weaver – “Animal Kingdom”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Elle Fanning – “Somewhere”
Jennifer Lawrence – “Winter’s Bone”
Chloe Grace Moretz – “Let Me In”
Chloe Grace Moretz – “Kick-Ass”
Kodi Smit-McPhee – “Let Me In”

BEST ACTING ENSEMBLE
WINNER: The Fighter
The King’s Speech
The Social Network
The Town

BEST DIRECTOR
Darren Aronofsky – “Black Swan”
Danny Boyle – “127 Hours”
Joel Coen & Ethan Coen – “True Grit”
WINNER: David Fincher – “The Social Network”
Tom Hooper – “The King’s Speech”
Christopher Nolan – “Inception”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
“Another Year” – Mike Leigh
“Black Swan” – Mark Heyman and Andres Heinz and John McLaughlin
“The Fighter” – Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson (Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson)
“Inception” – Christopher Nolan
“The Kids Are All Right” – Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg
WINNER: “The King’s Speech” – David Seidler

BEST ADAPTED SCREENPLAY
“127 Hours” – Simon Beaufoy and Danny Boyle
WINNER: “The Social Network” – Aaron Sorkin
“The Town” – Ben Affleck, Peter Craig and Sheldon Turner
“Toy Story 3” – Michael Arndt (Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich)
“True Grit” – Joel & Ethan Coen
“Winter’s Bone” – Debra Granik and Anne Rosellini

BEST CINEMATOGRAPHY
“127 Hours” – Anthony Dod Mantle
“Black Swan” – Matthew Libatique
WINNER: “Inception” – Wally Pfister
“The King’s Speech” – Danny Cohen
“True Grit” – Roger Deakins

BEST ART DIRECTION
“Alice in Wonderland” – Stefan Dechant
“Black Swan” – Therese DePrez and Tora Peterson
WINNER: “Inception” – Guy Hendrix Dyas
“The King’s Speech” – Netty Chapman
“True Grit” – Jess Gonchor and Nancy Haigh

BEST EDITING
“127 Hours” – Jon Harris
“Black Swan” – Andrew Weisblum
WINNER: “Inception” – Lee Smith
“The Social Network” – Angus Wall and Kirk Baxter

BEST COSTUME DESIGN
WINNER: "Alice in Wonderland" – Colleen Atwood
“Black Swan” – Amy Westcott
“The King’s Speech” – Jenny Beavan
“True Grit” – Mary Zophres

BEST MAKEUP
WINNER: Alice in Wonderland
Black Swan
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
True Grit

BEST VISUAL EFFECTS
Alice in Wonderland
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
WINNER: Inception
Tron: Legacy

BEST SOUND
127 Hours
Black Swan
WINNER: Inception
The Social Network
Toy Story 3

BEST ANIMATED FEATURE
Despicable Me
The Illusionist
Tangled
WINNER: Toy Story 3

BEST ACTION MOVIE
WINNER: Inception
Kick-Ass
Red
The Town
Unstoppable

BEST COMEDY
Cyrus
WINNER: Easy A
Get Him to the Greek
I Love You Phillip Morris
The Other Guys

BEST PICTURE MADE FOR TELEVISION
WINNER: The Pacific
Temple Grandin
You Don’t Know Jack

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Biutiful
I Am Love
WINNER: The Girl with the Dragon Tattoo

BEST DOCUMENTARY FEATURE
Exit Through the Gift Shop
Inside Job
Restrepo
Joan Rivers: A Piece of Work
The Tillman Story
WINNER: Waiting for Superman

BEST SONG
“I See the Light” – performed by Mandy Moore & Zachary Levi/written by Alan Menken & Glenn Slater – Tangled
WINNER: “If I Rise” – performed by Dido and A.R. Rahman/music by A.R. Rahman/lyrics by Dido Armstrong and Rollo Armstrong – 127 Hours
“Shine” – performed and written by John Legend – Waiting for Superman
“We Belong Together” – performed and written by Randy Newman – Toy Story 3
“You Haven’t Seen the Last of Me Yet” – performed by Cher/written by Diane Warren – Burlesque

BEST SCORE
“Black Swan” – Clint Mansell
“Inception” – Hans Zimmer
“The King’s Speech” – Alexandre Desplat
WINNER: “The Social Network” – Trent Reznor and Atticus Ross
“True Grit” – Carter Burwell


 Iata mai jos si galeria foto de la Critics' Choice Awards 2011:




CITESTE SI:

Top 20: Filmele anului 2010, by Quentin Tarantino

2011 Golden Globes: Nominalizarile!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...