Castigatorii premiilor Oscar 2011

Trebuie sa recunosc ca, din pacate, nu m-am distrat atat de bine (ca la Globurile de Aur) urmarind Premiile Academiei. Spectacolul a fost destul de plictisitor, iar rochiile actritelor nu m-au impresionat. Poate e si normal sa fie asa, emotiile sunt mult mai mari, asteptarile imense... Din punct de vedere al rezultatelor, nu a fost nicio surpriza, iar The King's Speech este marele castigator al serii.


Premiile din acest an se pot "contabiliza" astfel: 

Best motion picture of the year

    * Black Swan
    * The Fighter
    * Inception
    * 127 Hours
    * Toy Story 3
    * True Grit
    * Winter's Bone

Performance by an actor in a leading role

    * Javier Bardem in "Biutiful"
    * Jeff Bridges in "True Grit"
    * Jesse Eisenberg in "The Social Network"
    * Colin Firth in "The King's Speech" - THE WINNER
    * James Franco in "127 Hours"

Performance by an actor in a supporting role

    * Christian Bale in "The Fighter" - THE WINNER
    * John Hawkes in "Winter's Bone"
    * Jeremy Renner in "The Town"
    * Mark Ruffalo in "The Kids Are All Right"
    * Geoffrey Rush in "The King's Speech"

Performance by an actress in a leading role

    * Annette Bening in "The Kids Are All Right"
    * Nicole Kidman in "Rabbit Hole"
    * Jennifer Lawrence in "Winter's Bone"
    * Natalie Portman in "Black Swan" - THE WINNER
    * Michelle Williams in "Blue Valentine"

Performance by an actress in a supporting role

    * Amy Adams in "The Fighter"
    * Helena Bonham Carter in "The King's Speech"
    * Melissa Leo in "The Fighter" - THE WINNER
    * Hailee Steinfeld in "True Grit"
    * Jacki Weaver in "Animal Kingdom"

Best animated feature film of the year

    * How to Train Your Dragon
    * The Illusionist
    * Toy Story 3 - THE WINNER

Art Direction

    * Alice in Wonderland - THE WINNER
    * Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
    * Inception
    * The King's Speech
    * True Grit

Achievement in Cinematography

    * Black Swan
    * Inception - THE WINNER
    * The King's Speech
    * The Social Network
    * True Grit

Achievement in costume design

    * Alice in Wonderland - Colleen Atwood - THE WINNER
    * I Am Love - Antonella Cannarozzi
    * The King's Speech - Jenny Beavan
    * The Tempest - Sandy Powell
    * True Grit - Mary Zophres

Achievement in directing

    * Black Swan - Darren Aronofsky
    * The Fighter - David O. Russell
    * The King's Speech - Tom Hooper - THE WINNER
    * The Social Network - David Fincher
    * True Grit - Joel Coen and Ethan Coen

Best Documentary Feature

    * Exit through the Gift Shop
    * Gasland Josh
    * Inside Job - THE WINNER
    * Restrepo
    * Waste Land Lucy Walker and Angus Aynsley

Achievement in film editing

    * Black Swan - Andrew Weisblum
    * The Fighter - Pamela Martin
    * The King's Speech - Tariq Anwar
    * 127 Hours - Jon Harris
    * The Social Network - Angus Wall and Kirk Baxter - THE WINNER

Best foreign language film of the year

    * Biutiful Mexico
    * Dogtooth Greece
    * In a Better World Denmark - THE WINNER
    * Incendies Canada
    * Outside the Law (Hors-la-loi) Algeria

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

    * How to Train Your Dragon - John Powell
    * Inception - Hans Zimmer
    * The King's Speech - Alexandre Desplat
    * 127 Hours - A.R. Rahman
    * The Social Network - Trent Reznor and Atticus Ross - THE WINNER

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

    * Coming Home from Country Strong - Music and Lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey
    * I See the Light from Tangled - Music by Alan Menken Lyric by Glenn Slater
    * If I Rise from 127 Hours - Music by A.R. Rahman Lyric by Dido and Rollo Armstrong
    * We Belong Together from Toy Story 3 - Music and Lyric by Randy Newman - THE WINNER

Best animated short film

    * Day & Night (Walt Disney) A Pixar Animation Studios Production Teddy Newton
    * The Gruffalo A Magic Light Pictures Production Jakob Schuh and Max Lang
    * Let's Pollute A Geefwee Boedoe Production Geefwee Boedoe
    * The Lost Thing (Nick Batzias for Madman Entertainment) A Passion Pictures Australia Production Shaun Tan and Andrew Ruhemann - THE WINNER
    * Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary) A Sacrebleu Production Bastien Dubois

Best live action short film

    * The Confession (National Film and Television School) A National Film and Television School Production Tanel Toom
    * The Crush (Network Ireland Television) A Purdy Pictures Production Michael Creagh
    * God of Love A Luke Matheny Production Luke Matheny - THE WINNER
    * Na Wewe (Premium Films) A CUT! Production Ivan Goldschmidt
    * Wish 143 A Swing and Shift Films/Union Pictures Production Ian Barnes and Samantha Waite

Achievement in sound editing

    * Inception - Richard King - THE WINNER
    * Toy Story 3 - Tom Myers and Michael Silvers
    * Tron: Legacy - Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague
    * True Grit - Skip Lievsay and Craig Berkey
    * Unstoppable - Mark P. Stoeckinger

Achievement in sound mixing

    * Inception (Warner Bros.) Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick - THE WINNER
    * The King's Speech (The Weinstein Company) Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley
    * Salt (Sony Pictures Releasing) Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin
    * The Social Network (Sony Pictures Releasing) Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten
    * True Grit (Paramount) Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland

Achievement in visual effects

    * Alice in Wonderland - Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips
    * Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 - Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi
    * Hereafter - Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell
    * Inception - Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb - THE WINNER
    * Iron Man 2 - Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick

Adapted screenplay

    * 127 Hours - Screenplay by Danny Boyle & Simon Beaufoy
    * The Social Network - Screenplay by Aaron Sorkin - THE WINNER
    * Toy Story 3 - Screenplay by Michael Arndt. Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich
    * True Grit - Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen
    * Winter's Bone - Adapted for the screen by Debra Granik & Anne Rosellini

Original screenplay

    * Another Year - Written by Mike Leigh
    * The Fighter - Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson. Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson
    * Inception - Written by Christopher Nolan
    * The Kids Are All Right - Written by Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg
    * The King's Speech - Screenplay by David Seidler - THE WINNER

Documentary Feature
   * Exit through the Gift Shop
   * Gasland
   * Inside Job - THE WINNER
   * Restrepo
   * Waste Land

Documentary Short

   * Killing in the Name
   * Poster Girl
   * Strangers No More - THE WINNER
   * Sun Come Up
   * The Warriors of Qlugang

Makeup

   * Barney's Version
   * The Way Back
   * The Wolfman - THE WINNER

2 comentarii:

  1. Singura surpriza ar fi ca a castigat In a Better World, in loc de Biutiful, la Filmul Strain al Anului:) Dar tot Bardem e cel mai frumos:))))) si mai talentat:P

    RăspundețiȘtergere

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...