Nominalizarile la Premiile Gopo 2011

Dupa cum va spuneam in postul anterior, pe 28 martie 2011 va avea loc Gala Premiilor Gopo, cand industria de film romaneasca va fi celebrata. Aceasta va transmisa in direct de ProCinema, dar si online, de pe www.premiilegopo.ro si www.procinema.ro. Pana atunci, cand vom afla castigatorii, iata mai jos nominalizarile. Astept sa-mi spuneti daca ati vazut aceste filme si care v-a placut cel mai mult.



Iata mai jos nominalizarile la Premiile Gopo 2011:

Cel mai bun lungmetraj: "Autobiografia lui Nicolae Ceausescu" (regia: Andrei Ujica), "Eu cand vreau sa fluier, fluier" (regia: Florin Serban), "Marti, dupa Craciun" (regia: Radu Muntean), "Medalia de onoare" (regia: Calin Netzer), "Morgen" (regia: Marian Crisan)

Cel mai bun regizor (lungmetraj): Peter Calin Netzer - "Medalia de onoare", Florin Serban - "Eu cand vreau sa fluier, fluier", Marian Crisan - "Morgen", Radu Muntean - "Marti, dupa Craciun", Razvan Radulescu si Melissa de Raaf - "Felicia, inainte de toate"

Cel mai bun actor intr-un rol principal (lungmetraj fictiune): András Hatházi - "Morgen", George Pistereanu - "Eu cand vreau sa fluier, fluier", Mimi Branescu - "Marti, dupa Craciun", Victor Rebengiuc - "Medalia de onoare", Yilmaz Yalcin - "Morgen"


Cea mai buna actrita intr-un rol principal (lungmetraj fictiune): Ada Condeescu - "Eu cand vreau sa fluier, fluier", Adriana Trandafir - "Europolis", Maria Popistasu - "Marti, dupa Craciun", Mirela Oprisor - "Marti, dupa Craciun", Ozana Oancea - "Felicia, inainte de toate"

Cel mai bun actor intr-un rol secundar (lungmetraj fictiune): Bogdan Dumitrache - "Portretul luptatorului la tinerete", Igor Caras-Romanov - "Nunta in Basarabia", Mihai Constantin - "Eu cand vreau sa fluier, fluier", Mircea Diaconu - "Caravana cinematografica", Vasile Menzel - "Felicia, inainte de toate"

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar (lungmetraj fictiune): Camelia Zorlescu - "Medalia de onoare", Clara Voda - "Eu cand vreau sa fluier, fluier", Elvira Rimbu - "Morgen", Ileana Cernat - "Felicia, inainte de toate", Iulia Lumanare - "Caravana cinematografica"

Cel mai bun scenariu (lungmetraj fictiune): Alexandru Baciu, Radu Muntean si Razvan Radulescu - "Marti, dupa Craciun", Catalin Mitulescu si Florin Serban - "Eu cand vreau sa fluier, fluier", Marian Crisan- "Morgen", Razvan Radulescu si Melissa de Raaf - "Felicia, inainte de toate", Tudor Voican - "Medalia de onoare"


Cea mai buna imagine (lungmetraj): Liviu Marghidan - "Portretul luptatorului la tinerete", Marius Panduru - "Eu cand vreau sa fluier, fluier", Tudor Mircea - "Morgen", Tudor Lucaciu - "Marti, dupa Craciun", Vivi Dragan Vasile - "Caravana cinematografica"

Cel mai bun montaj (lungmetraj): Alexandru Radu - "Marti, dupa Craciun", Catalin F. Cristutiu si Sorin Baican - "Eu cand vreau sa fluier, fluier", Catalin F. Cristutiu - "Medalia de onoare", Dana Bunescu - "Autobiografia lui Nicolae Ceausescu", Tudor Pojoni - "Morgen"

Cel mai bun sunet (lungmetraj): Constantin Fleancu si Dana Bunescu - "Felicia, inainte de toate", Dana Bunescu - "Autobiografia lui Nicolae Ceausescu", Dragos Stanomir - "Marti, dupa Craciun", Mihai Bogos - "Portretul luptatorului la tinerete", Thomas Huhn, Andreas Franck, Florin Tabacaru si Gelu Costache - "Eu cand vreau sa fluier, fluier"

Cea mai buna muzica originala (lungmetraj): Anatol Stefanet - "Nunta in Basarabia", Diego Losa, François Petit - "Europolis", Mircea Florian - "Kapitalism - Reteta noastra secreta", Vasile Sirli - "Caravana cinematografica"

Cea mai buna scenografie (lungmetraj fictiune): Ana Ioneci - "Eu cand vreau sa fluier, fluier", Cristian Niculescu - "Caravana cinematografica", Mihnea Mihailescu -"Medalia de onoare", Róbert köteles - "Morgen", Sorin Dima - "Marti, dupa Craciun"


Cele mai bune costume (lungmetraj fictiune): Alexandra Ungureanu - "Morgen", Cristina Mititelu - "Portretul luptatorului la tinerete", Viorica Petrovici - "Caravana cinematografica"

Cel mai bun machiaj si cea mai buna coafura (lungmetraj fictiune): Andreea Lupu si Maria Anton - "Portretul luptatorului la tinerete", Dana Roseanu - "Caravana cinematografica", Lidia Ivanov si Edwina Voda - "Eva"

Cel mai bun film de debut (lungmetraj): "Eu cand vreau sa fluier, fluier" de Florin Serban, "Felicia, inainte de toate" de Razvan Radulescu si Melissa de Raaf, "Morgen" de Marian Crisan

Cel mai bun film documentar: "Autobiografia lui Nicolae Ceausescu" de Andrei Ujica, "Cautare" de Ionut Piturescu, "Circul vesel" de Claudiu Mitcu, "Kapitalism – Reteta noastra secreta" de Alexandru Solomon, "The Shukar Collective Project" de Matei-Alexandru Mocanu

Cel mai bun film de scurtmetraj: "Captivi de Craciun" de Iulia Rugina, "Colivia"de Adrian Sitaru, "Matei, Matei" de Cecília Felmèri, "Oxigen" de Adina Pintilie, "Strung Love" de Victor Dragomir

Premiul "tanara speranta": Adina Pintilie - "Oxigen", Bogdan Mihailescu - Grand Café, George Pistereanu - "Eu cand vreau sa fluier, fluier", Iulia Rugina - "Captivi de Craciun", Marius Iacob - "Oxigen" 

Cel mai bun film european (dintre cele distribuite in Romania in 2010): "O lectie de viata/ An Education" de Lone Scherfig, "Antichrist " de Lars von Trier, "Iluzionistul/ l'illusionniste" de Sylvain Chomet, "Panglica alba/ Das weisse band" de Michael Haneke, "Un profet/ Un prophète" de Jacques Audiard


Premiul publicului (pentru filmul romanesc cu cel mai mare succes de box office in 2010): "Eu cand vreau sa fluier, fluier" - 55.858 de bilete vandute.

Ce film credeti ca va castiga anul acesta? Eu votez pentru "Eu cand vreau sa fluier, fluier":)


CITESTE SI:
  


Un comentariu:

  1. mai sunt filme de facut pana sa avem competitie intre filme romanesti...
    pana una alta imi pare rau ca nu am apucat sa vad medalia de onoare...

    RăspundețiȘtergere

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...