Premiile Oscar 2014 - Câștigătorii!

A fost o seară incendiară la Dolby Theatre, în Hollywood, California. Mi-a plăcut foarte mult ediția din acest an a Oscarurilor, deși nu a câștigat filmul meu preferat, Dallas Buyers Club, ci 12 Years a Slave - cum era de așteptat. Însă toți actorii pe care i-am apreciat anul acesta și pe care îi iubesc au plecat acasă cu Oscarurile: Cate, Matthew, Jared și Lupita. Dar haideți să vedem câștigătorii Galei Academy Awards 2014 și fotografii interesante de pe covorul roșu și din timpul spectacolului...


2014 Academy Awards Winners


Best Picture

12 Years a Slave – WINNER
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
The Wolf of Wall Street

Best Actor
Christian Bale (American Hustle)
Bruce Dern (Nebraska)
Leonardo DiCaprio (Wolf of Wall Street)
Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)
Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club) – WINNER

  
Best Actress
Amy Adams (American Hustle)
Cate Blanchett (Blue Jasmine) – WINNER
Sandra Bullock (Gravity)
Judi Dench (Philomena)
Meryl Streep (August: Osage County)

Best Supporting Actor
Barkhad Abdi (Captain Phillips)
Bradley Cooper (American Hustle)
Michael Fassbender (12 Years a Slave)
Jonah Hill (Wolf of Wall Street)
Jared Leto (Dallas Buyers Club) – WINNER

  
Best Supporting Actress
Jennifer Lawrence (American Hustle)
Lupita Nyong’o (12 Years a Slave) – WINNER
Julia Roberts (August: Osage County)
June Squibb (Nebraska)
Sally Hawkins (Blue Jasmine)


Best Director
Martin Scorsese (The Wolf of Wall Street)
David O. Russell (American Hustle)
Alfonso Cuarón (Gravity) – WINNER
Alexander Payne (Nebraska)
Steve McQueen (12 Years a Slave)

Best Adapted Screenplay
John Ridley (12 Years a Slave) – WINNER 
Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater (Before Midnight?)
Terence Winter (The Wolf of Wall Street?)
Billy Ray (Captain Phillips)
Steve Coogan and Jeff Pope (Philomena)


Best Original Screenplay
David O. Russell and Eric Singer (American Hustle)
Bob Nelson (Nebraska)
Spike Jonze (Her) – WINNER
Craig Borten & Melisa Wallack (Dallas Buyers Club)
Woody Allen (Blue Jasmine)


Best Foreign Film
Denmark, The Hunt
Belgium, The Broken Circle Breakdown
Italy, The Great Beauty – WINNER
Palestine, Omar
Cambodia, The Missing Picture


Best Documentary Feature
20 Feet from Stardom – WINNER
The Act of Killing
Dirty Wars
The Square
Cutie and the Boxer


Best Animated Feature
The Wind Rises
Frozen – WINNER
Despicable Me 2
The Croods
Ernest & Celestine


Best Film Editing
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity – WINNER
12 Years a Slave


Best Original Song
“Happy” (Despicable Me 2)
“Let It Go” (Frozen) – WINNER
“The Moon Song” (Her)
“Ordinary Love” (Mandela: Long Walk to Freedom)


Best Original Score
John Williams (The Book Thief)
Steven Price (Gravity) – WINNER
Alexandre Desplat (Philomena)
Thomas Newman (Saving Mr. Banks)
William Butler and Owen Pallett (Her)


Best Cinematography
Philippe Le Sourd (The Grandmaster)
Emmanuel Lubezki (Gravity) – WINNER
Bruno Delbonnel (Inside Llewyn Davis)
Roger Deakins (Prisoners)
Phedon Papamichael (Nebraska)


 Best Costume Design
American Hustle
The Grandmaster
The Great Gatsby – WINNER
The Invisible Woman
12 Years A Slave


 Best Makeup and Hairstyling
The Lone Ranger
Dallas Buyers Club – WINNER
Jackass Presents: Bad Grandpa


Best Production Design
American Hustle
Gravity
The Great Gatsby – WINNER
Her
12 Years a Slave


Best Sound Editing
All is Lost
Captain Phillips
Gravity – WINNER
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Lone Survivor


Best Sound Mixing
Captain Phillips
Gravity – WINNER
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Lone Survivor
Inside Llewyn Davis


Best Visual Effects
Gravity – WINNER
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Iron Man 3
The Lone Ranger
Star Trek Into Darkness


Best Short Film, Live Action
Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)
Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything)
Helium - WINNER
Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa (Do I Have to Take Care of Everything?)
The Voorman Problem


 Best Short Film, Animated
Feral
Get a Horse!
Mr. Hublot – WINNER
Possessions
Room on the Brooma


Best Documentary Short Subject
CaveDigger
Facing Fear
Karama Has No Walls
The Lady in Number 6: Music Saved My Life – WINNER
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

Foto: Just Jared


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...